Zdrowie na talerzu to dobór odpowiednich potraw dostarczających organizmowi składników budulcowych, energetycznych i regulujących. Naukowcy dowiedli już niezbicie, że wiele chorób ma swój początek w nieprawidłowym odżywianiu, które powoduje zaburzenia przemiany materii.
Zdrowo znaczy regularnie
Do podstawowych reguł zdrowego odżywiania należy regularne przyjmowanie posiłków i jadanie w stałych, niezmienionych godzinach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy jadać 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu co 3-4 godziny, nie dopuszczając do uczucia silnego głodu. Przy czym najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które dostarcza energii na cały dzień. Nie musi być obfite, ale powinno składać się z kilku przynajmniej składników zawierających białko roślinne, nabiał i produkty zbożowe oraz białko zwierzęce w niewielkich ilościach.
Kawa zamiast śniadania jest złym i szkodliwym dla zdrowia pomysłem . Pierwszy posiłek jest startem na cały dzień, podczas gdy obiad lub lunch jest posiłkiem podtrzymującym w ciągu dnia. Dodaje on energii w czasie, gdy organizm zmęczony pracą umysłową lub fizyczną zaczyna zwalniać aktywność. Posiłek ten powinien dostarczyć organizmowi energii, toteż może być bardziej „energetyczny” niż śniadanie. Trzeci i czwarty posiłek jest już indywidualną sprawą każdego człowieka, przy czym nie powinny być to potrawy zbyt obfite. Zalecane, by ostatni posiłek przyjąć nie później niż o godz. 18.00 a przynajmniej 3 godziny przed snem.
Nie wszystko dla każdego.
Specjaliści podkreślają, że najważniejszymi produktami zdrowego jedzenia są warzywa, które powinny znajdować się w każdym posiłku. Zgodnie z piramidą żywieniową warzywa muszą stanowić ¾ dziennej porcji, jaką zjadamy. Praktycznie do każdego posiłku trzeba dodać porcję warzyw. Żywiąc się zdrowo, będziemy także spożywać dziennie 2 szklanki produktów mlecznych (500 ml). Jednak nie może to być mleko lecz produkty mleczne jak kefir, jogurt, mleko zsiadłe.
Kilka razy w tygodniu można zjeść drób, jaja i ryby, ale specjaliści przestrzegają przed wieprzowiną ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Również na cenzurowanym jest tzw. czerwone mięso czyli wołowina, którą można włączyć do jadłospisu tylko kilka razy w miesiącu.
Dla osób po 60 roku życia zasady te są jeszcze bardziej rygorystyczne i polegają na wyeliminowaniu z jadłospisu lub ograniczeniu mięsa z wyłączenie drobiu i ryb. Natomiast w każdej grupie wiekowej należy unikać tłuszczów jak smalec i masło, które można zastąpić zdrową oliwą lub olejem. Cukier, słodycze, sól i alkohol nie są ujęte w piramidzie żywieniowej jako produkty szkodliwe. Zasady te dotyczą osób, które naprawdę dbają o zdrowie. Warto je stosować, gdy jesteśmy zdrowi, gdyż w przypadku choroby ograniczenia jedzeniowe będą znacznie bardziej rygorystyczne, gdy trzeba będzie zachować specjalną dietę.